Aktualności

Wielkanocne Warsztaty w Kole Terenowym w Sokółce 27.03.2024

 

Członkowie Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych zebrali się 27.03.2024 na przedświątecznym spotkaniu. Odbyło się ono w klubie Senior+ przy ulicy Lelewela w Sokółce.

Warsztaty Wielkanocne  to spotkanie przed zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy. Dzięki uprzejmości Zarządu Województwa Podlaskiego to spotkanie mogło być zrealizowane. Członkowie  Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce, oraz ich opiekunowie i przyjaciele mieli możliwość porozmawiania o tym, jakie zwyczaje znamy, jak kiedyś obchodzono święta, a tarze  jak się to odbywa dzisiaj. Pani Anna Kościółek mieszkanka Lipska przeprowadziła warsztaty z malowania pisanek opowiadając o rożnych metodach i technikach robienia tych wyjątkowych ozdób wielkanocnych. „Jajko jako symbol nowego życia towarzyszył nam od wieków a w tradycji świat wielkanocnych wpisuje się idealnie” – mówiła Anna Kościółek Każdy z uczestników warsztatów zabrał ze sobą  do domu pisanki aby ozdobić świąteczny stół. 

„Dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego udało nam się przygotować świąteczne paczki i warsztaty. Myślę, że wszyscy będą zadowoleni” – powiedziała nam Barbara Sawicka, prezes Koła Terenowego PZN w Sokółce.

Partnerem Strategicznym spotkania jest Województwo Podlaskie.

  

„Nadzieja, która rozświta świat” pod tym hasłem odbyło się spotkanie opłatkowe osób niewidomych, niedowidzących i ich przyjaciół, jak co roku, odbyło się 14 grudnia w sokólskiej kawiarni „Lira”. Pojawiło się na nim mnóstwo gości, w tym osoby wchodzące w skład Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce. W wydarzeniu brała udział również Wiesława Burnos, członek Zarządu Województwa Podlaskiego,  delegacja z Powiatu Sokólskiego: Piotr Rećko, Starosta Sokólski i Alicja Rysiejko, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Agnieszka Moździerska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce, Minutą ciszy uczcili pamięć o tych, którzy w tym roku odeszli. Następnie wspólnie odmówili modlitwę, po której przyszedł czas na życzenia.

Uczestnicząca w Wigilii Wiesława Burnos w imieniu swoim i zarządu Województwa Podlaskiego również życzyła wszystkiego najlepszego, zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia.

To dzisiejsze spotkanie bez wątpienia jest radosną chwilą, dlatego też chciałabym podzielić się z wami światełkiem betlejemskim, które ze sobą przywiozłam – podkreśliła Wiesława Burnos, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Barbara Sawicka podkreśliła, jest nam niezmiernie miło, iż Patronem Strategicznym tego wydarzenia jest Urząd Marszałkowi Województwa Podlaskiego. Tym samym życzyła wszystkim przede wszystkim szczęścia, oparcia w bliskich i zdrowia, które jest najważniejsze.

12 października 2023 roku w Kole Terenowym Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Patronem Strategicznym tego wydarzenia jest Urząd Marszałkowi Województwa Podlaskiego.

W tym roku szczególnie, gdyż obchodzimy 30-lecie tego dnia w Polsce.

Ustanowiony 15 października 1964 roku jako „Dzień Bezpiecznej Białej Laski” został ogłoszony przez prezydenta USA Lyndona S. Johnsona. W 1969 roku w Kolombo na Cejlonie odbyło się IV posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Federacji Niewidomych (ICBA, poprzedniczki Światowej Unii Niewidomych), gdzie końcowym postanowieniem było ustanowienie daty 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Pierwsze obchody na skalę międzynarodową odbyły się w 1970 roku.

Pierwsze oficjalne obchody w Polsce odbyły się w 1993 roku

Życzymy wszystkim osobom z dysfunkcją narządu wzroku, aby świat stawał się dla nich przyjazny i wszystkie zamknięte dotąd drzwi zostały otwarte. Życzymy też, aby piękne marzenia mogły się zrealizować w dostępnej rzeczywistości, a dookoła byli ludzie o otwartych sercach.

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz