Międzynarodowy dzień Białej Laski w Sokółce

12 października 2023 roku w Kole Terenowym Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Patronem Strategicznym tego wydarzenia jest Urząd Marszałkowi Województwa Podlaskiego.

W tym roku szczególnie, gdyż obchodzimy 30-lecie tego dnia w Polsce.

Ustanowiony 15 października 1964 roku jako „Dzień Bezpiecznej Białej Laski” został ogłoszony przez prezydenta USA Lyndona S. Johnsona. W 1969 roku w Kolombo na Cejlonie odbyło się IV posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Federacji Niewidomych (ICBA, poprzedniczki Światowej Unii Niewidomych), gdzie końcowym postanowieniem było ustanowienie daty 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Pierwsze obchody na skalę międzynarodową odbyły się w 1970 roku.

Pierwsze oficjalne obchody w Polsce odbyły się w 1993 roku

Życzymy wszystkim osobom z dysfunkcją narządu wzroku, aby świat stawał się dla nich przyjazny i wszystkie zamknięte dotąd drzwi zostały otwarte. Życzymy też, aby piękne marzenia mogły się zrealizować w dostępnej rzeczywistości, a dookoła byli ludzie o otwartych sercach.

 

Dołącz do nas

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz